Velika Planina: Popoln pobeg v naravo
- Pobegni in odklopi
- Jan 22
- Branje traja 7 min
Updated: Jan 23
Velika Planina je ena izmed najlepših visokogorskih planot v Sloveniji, ki navdušuje s svojo neokrnjeno naravo, tradicionalnimi pastirskimi kočami in čudovitimi razgledi. Leži na območju Kamniško-Savinjskih Alp in je priljubljena destinacija za pohodnike, ljubitelje narave ter tiste, ki si želijo pobega od vsakdanjega vrveža.

Osnovne informacije
Velika Planina se razprostira na površini 5,8 km² in leži na povprečni nadmorski višini okoli 1.500 m, z najvišjim vrhom Gradišče 1.666 m. Planota obsega Veliko, Malo in Gojško planino ter Dovjo in Veliko gričo. To je največja visokogorska pašna planina v Sloveniji, kjer so pastirji zgradili več kot sto pastirskih naselij s kočami posebne arhitekture.
Na planoti najdemo tudi dve naravni znamenitosti – Veliko in Malo Vetrnico, ki sta udornici nastali zaradi porušenega stropa kraških jam. Poleg tega je Velika Planina prekrita z značilnimi kraškimi vrtačami, redkim smrekovim gozdom in ruševjem, kar ustvarja edinstveno pokrajino.
Vreme
Velika planina skozi leto ponuja raznoliko vreme:
Zima (december–februar): Temperature od -10 °C do 5 °C, snežna odeja omogoča smučanje, sankanje in zimske pohode.
Pomlad (marec–maj): Temperature od 0 °C do 15 °C, narava se prebuja, vendar so mogoči dež in preostali sneg.
Poletje (junij–avgust): Temperature od 10 °C do 25 °C, idealno za pohodništvo in obisk pastirskega naselja, ponoči je hladneje.
Jesen (september–november): Temperature od 5 °C do 15 °C, barvita pokrajina, vendar so poti lahko mokre in blatne.
*Vedno preverite vremensko napoved, saj je vreme lahko nepredvidljivo.
Pastirske koče
Pastirske hiše na Veliki planini so tradicionalne lesene zgradbe, katerih arhitektura je prilagojena gorskemu okolju in vremenskim razmeram. Njihove značilne ovalne strehe segajo skoraj do tal, kar zagotavlja dodatno zaščito pred vetrom in mrazom. Za kritino se uporabljajo smrekove skodle, imenovane šinklni, ki dajejo stavbam poseben videz. Hiše so bile zgrajene za potrebe pastirjev, ki so poleti prenočevali na planini med pašo živine.
Notranjost hiš je preprosta, s poudarkom na funkcionalnosti, saj so imele v preteklosti le en prostor z ognjiščem za kuhanje in ogrevanje. Zasnovane so bile tako, da so omogočale varno shranjevanje mlečnih izdelkov, kot so sir in maslo, ki so jih pastirji pripravljali. Lesene stene so zagotavljale izolacijo, medtem ko so nizke strehe nudile zaščito pred hudim dežjem in snegom.
Gradnja teh hiš se je začela že v preteklih stoletjih, ko so pastirji prvič začeli izkoriščati visokogorske pašnike. Sčasoma so se razvile v simbol Velike planine, saj predstavljajo edinstven primer arhitekturnega prilagajanja naravi. Med II. sv. vojno so bile številne pastirske hiše uničene, vendar so jih po vojni ponovno zgradili v skladu s tradicionalnimi načeli.
Danes so te hiše ohranjene kot del kulturne dediščine in predstavljajo pomemben simbol slovenske planinske tradicije. Nekatere pastirske hiše še vedno uporabljajo za prvotni namen, medtem ko so druge prilagojene za turistične nastanitve. Izdelava hiš temelji na lokalnih materialih, kar jih povezuje z naravo in okolico. Les in skodle, uporabljeni pri gradnji, so pridobljeni iz okoliških gozdov, kar zmanjšuje vpliv na okolje.
Stavbe so postavljene v krožni razpored, kar je značilno za pastirska naselja, saj ta oblika omogoča skupno rabo prostora in boljšo zaščito pred vetrom. Arhitektura hiš izraža globoko povezanost ljudi z naravo in tradicijo. Vsaka hiša ima svoj unikaten značaj, a vse skupaj ohranjajo enotno podobo planine.
V zadnjih desetletjih se hiše uporabljajo tudi kot simbol ohranjanja kulturne dediščine in trajnostnega turizma. Obnova in vzdrževanje potekata v skladu s starodavnimi tehnikami, kar zagotavlja njihovo avtentičnost. Pastirske hiše na Veliki planini so tako mnogo več kot zgolj stavbe – so živi spomenik zgodovini in kulturi slovenskega planinskega sveta.
Znamenitosti
Tukaj je seznam znamenitosti na Veliki planini:
Pastirsko naselje: Največje pastirsko naselje v Evropi z značilnimi pastirskimi kočami z naravnimi pašniki.
Kapela Marije Snežne: Zgrajena leta 1939 po načrtih Jožeta Plečnika, obnovljena po drugi svetovni vojni.
Velika Vetrnica: Naravna udornica, ki je nastala zaradi porušenega stropa kraške jame.
Mala Vetrnica: Manjša udornica, ki prav tako kaže na kraški značaj planote.
Gradišče 1666 m: Najvišji vrh Velike planine, od koder se razprostira čudovit razgled na Kamniško-Savinjske Alpe.
Preskarjev muzej: Edina ohranjena pastirska bajta, ki prikazuje, kako so pastirji nekoč živeli in delali.
Panoramski pogled iz nihalke in sedežnice: Omogočata dostop do Velike planine s čudovitimi razgledi med vožnjo.
Kulinarika:
Znamenita jed: "Trnič": Trnič je značilen sir, izdelan iz svežega kravjega mleka, ki ima obliko hruške in je okrašen z vzorci. Velja za simbol ljubezni in je bil nekoč darilo pastirjev svojim izvoljenkam.
Znamenita pijača "Rušovec": Med priljubljenimi pijačami je rušovec, liker iz vršičkov ruševja, ki je značilen za to območje.
Kulinarika
Tukaj so podrobnejši opisi značilnih jedi in pijač Velike planine.
Hrana in pijača:
Trnič: Trnič je pastirski sir v obliki hruške, ki ga pastirji izdelujejo iz svežega kravjega mleka, smetane in soli. Njegova površina je okrašena z vzorci, narejenimi s pomočjo lesenih "pisav". Trnič ima močan simbolni pomen – v preteklosti so ga pastirji podarjali svojim ljubljenim kot znak ljubezni in spoštovanja. Danes je zaščiten kot del slovenske kulturne dediščine.
Kislo mleko in ajdovi žganci: Kislo mleko je naravni mlečni izdelek s kiselkastim okusom, ki ga pridobijo s fermentacijo mleka. Ajdovi žganci so pripravljeni iz ajdove moke in vode, pogosto obogateni s prepraženo zaseko. Ta preprosta, a nasitna kombinacija je bila osnovna prehrana pastirjev, saj je bila hitro pripravljena in hranljiva, obenem pa je odlična za vroče poletne dni.
Štruklji: Štruklji so zvitki iz tankega testa, napolnjeni s skuto, orehi, sadjem ali zelišči. Pogosto jih kuhajo ali pečejo in jih postrežejo tople z dodatkom kisle smetane. Štruklji so prava slovenska kulinarična klasika, priljubljeni zaradi svoje raznolikosti in bogatega okusa. Poskusite štruklje v koči Zeleni rob, kjer veljajo za fantastične.
Pastirski sir in skuta: Sir in skuta sta sveža mlečna izdelka, pripravljena iz kravjega mleka po tradicionalnih metodah. Sir je lahko bolj trd, medtem ko je skuta mehka in rahlo kiselkasta. Ta izdelka sta osnova pastirske prehrane in ju še vedno pripravljajo ročno na planini, kar jima daje edinstven okus.
Pastirska malica: Vključuje rezine domačega kruha, pastirski sir, zaseko in kozarec kislega mleka. Malica združuje preprostost in hranilnost, značilni za življenje pastirjev na planini.
Rušovec: Ta žgana pijača je pripravljen iz mladih vršičkov ruševja, sladkorja in alkohola. Ima močno aromo in rahlo grenak okus. Rušovec odraža povezanost z naravo, saj za pripravo uporabljajo sestavine, ki rastejo na planini. Velja tudi za zdravilno pijačo.
Postrežba na Veliki planini:
Gostilna oz. koča Zeleni rob: Znana je po domačih sirovih štrukljih in trajnostnem pristopu z znakom Zeleni ključ, ponuja razgled na vršace, domače dobrote ter sprostitev v čudoviti naravi. Nahaja se direktno pri sedežnici na Veliki planini z lepim razgledom na dolino.
Okrepčevalnica oz. koča Skodla: Ob zgornji postaji nihalke ponujajo pester izbor pijač, prigrizkov, knjižnico ob kaminu ter razgledno ploščad z dih jemajočimi pogledi na okoliške kraje, kar ustvarja popolno planinsko vzdušje.
Letni vrt Pod žičnico: Ob spodnji postaji nihalke na Veliko planino ponuja prijeten ambient s 150 sedišči, otroškimi igrali, polnilnico in izposojo e-koles ter bogato ponudbo napitkov, lokalnega piva in prigrizkov, idealno za družine, kolesarje in pohodnike v dolini Kamniške Bistrice.
Aktivnosti
Zimski čas:
Nočno sankanje: Za avanturiste, ki imate radi nočno sankanje. Vse informacije o nočnem sankanju preverite na tej povezavi. Rezervacije so možne na spletni strani Velike planine.
Smučanje: Smučišče na Veliki planini ponuja šest kilometrov prog srednje zahtevnosti, primernih za družine in rekreativne smučarje. Edini problem, ki ga imajo skoraj vedno je pomankanje snega. Več informacij na tej povezavi, kjer je objavljen tudi cenik.
Tek na smučeh: Planota nudi primerne terene za ljubitelje teka na smučeh, z možnostjo uživanja v mirni naravi. Preverite poti primerne za tek na tej povezavi.
Krpljanje: Zelo zanimiv šport oz. rekreativnost je Hoja s krpljami po zasneženi pokrajini, ki je tudi odlična priložnost za raziskovanje Velike planine izven urejenih poti. Preverite kaj vas čaka na tej povezavi.
Hribolazenje: Priljubljena dejavnost, saj ponuja čudovite razglede, prijetne poti in možnost raziskovanja narave. Preverite zemljevid Velike planine.
Poletni čas:
Hribolazenje: Priljubljena dejavnost, saj ponuja čudovite razglede, prijetne poti in možnost raziskovanja narave. Preverite zemljevid Velike planine.
Kolesarjenje: Gorsko kolesarjenje po označenih poteh, z možnostjo izposoje e-koles za lažje premagovanje vzponov. Preverite primerne poti za kolesarjenje na tej povezavi. Za deteljne informacije, pa se obrnite na spletno stran Velike planine.
Adrenalinski tematski park za otroke: Ob spodnji postaji so leta 2023 postavili adrenalinski tematski park za otroke. Več informacij prejmete na tej strani.
Nordijska hoja: Zelo zanimiv šport, ki je možen tudi na Veliki planini, zato si več preberite na tej strani.
Polet s pedalom: Doživite nepozaben adrenalinski polet z jadralnim padalom iz Velike planine s pristankom v dolini Kamniške Bistrice. Več si preberite na tem letaku.
Dostop
Do Velike planine lahko pridete iz več smeri:
Kamniške Bistrice: Najpogostejša smer, kjer se nahaja spodnja postaja nihalke. Do nje pridete iz Kamnika po cesti proti Kamniški Bistrici.
Stahovice: Iz te vasi se lahko povzpnete peš ali s kolesom po označenih poteh proti Veliki planini.
Črna: Dostop z Gornjega Grada, primeren za daljše pohode.
Krvavec ali Kranjski Rak: Možnosti za bolj zahtevne pohode čez planinske grebene.
Pohodništvo
Velika planina je čudovita destinacija za ljubitelje pohodništva, saj ponuja številne možnosti za raziskovanje okoliških hribov. Tukaj je nekaj predlogov:
Gradišče 1.666 m: Najvišji vrh Velike planine, ki ponuja čudovit razgled na Kamniško-Savinjske Alpe ter dolino Kamniške Bistrice. Pot je primerna za vse starosti in se lahko kombinira z obiskom pastirskega naselja.
Konj 1.803 m: Nekoliko zahtevnejši vzpon, ki zahteva nekaj več kondicije in vztrajnosti. Pot vodi skozi čudovite alpske pašnike in gozdove. Na vrhu vas pričaka čudovit pogled na Veliko planino in bližnje vrhove.
Veliki Rogatec 1.557 m: Primeren za tiste, ki iščejo srednje zahtevno turo. Pot vodi skozi slikovite travnike in gozdove, vzpon pa nagradi z lepimi razgledi.
Planina Kisovec: Ta planina leži nekoliko nižje od Velike planine in ponuja prijetno sprehajalno izkušnjo. Idealna je za družine in tiste, ki si želijo bolj sproščenega pohoda.
Kamniški vrh 1.259 m: Odlična izbira za krajši in nekoliko strmejši vzpon. Pot je slikovita in vodi skozi gozdove ter travnike, na vrhu pa se odpre razgled na Kamnik in okolico.
Luče in Raduha: Iz Luč lahko nadaljujete na Raduho, enega bolj priljubljenih vrhov v bližini. Pot je nekoliko daljša, a izjemno lepa, še posebej v poletnih mesecih.
Comments